AMD توانسته بیش از ۲۶۰ میلیون هسته مبتنی به خشکی امدن معماری Zen بفروشد

تقریبا سه گانه سالی از نمایش پردازنده های رایزن می گذرد. AMD داخل ۱۲ اسفند ۹۵ اولین پردازنده های فراهم به هسته های Zen را معرفی کرد و حال اخباری به گوش می رسد مبنی بر اینکه این شریک شدن توانسته تسهیم جلال از بازار پردازنده های بالارده را بوسیله دست آورد.

امروز داخل هنگام کنفرانس گزارش مالی AMD تماشاگر عرضه پروگرام های این مشارکت برای عرضه پردازنده های مبتنی پیاده شدن Zen 4 با لیتوگرافی ۵ نانومتری و RDNA 2 با لیتوگرافی ۷ نانومتری بودیم؛ البته مارک پیپرمستر، مدیر بزرگ فناوری شریک شدن AMD به روی سن حاضر شد و اطلاعاتی در تک میزان خرید هسته های مبتنی بر معماری Zen را ارائه کرد.

AMDتوانسته ۲۶۰ میلیون هسته مبتنی بر معماری Zen از زمان معرفی آن ها تاکنون بفروشد؛ البته این آمار مختص هسته های پردازنده ها است و بوسیله فروش تعداد پردازنده ها رمز نمی بطی ء. درواقع هر پردازنده ممکن است دربرگیرنده ۶، ۸ یا تعداد بیشتری از هسته های Zen باشد.

با درنظرگرفتن اینکه پردازنده های AMD اصولا محتوی ۶، ۸ یا بیشتر می شوند و پردازنده های سرور همچنین از ۱۶، ۳۲ یا ۶۴ هسته کاربرد می کنند، تخمین تعداد پردازنده های فروخته شده زیاد ابدار است. حتی اگر هر پردازنده را متشکل از ۸ هسته (مستشار EPYC) درون نظر بگیریم، ۲۶۰ میلیون هسته ما را به نما بسیار از ۳۰ میلیون پردازنده فروخته شده خلال سه سال گذشته یا متجاوز از ۱۰ میلیون فروش سالانه می رساند.

با این حال، آمار و رک عرضه شده نشان می دهد که داخل سال ۲۰۱۷ فروش پردازنده ها با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری زیاد نبوده است و افزودن خرید زیبنده توجه از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ فاتحه شده است. این افزایش فروش را نیز می توان به دلیل عرضه پردازنده های مبتنی به خشکی امدن Zen2 با لیتوگرافی ۷ نانومتری دانست.

AMD بخاطر سال ۲۰۲۰ عرضه محصولاتی مبتنی پیاده شدن معماری Zen 3 را در نظر پژمرده است. با وجود اینکه احتمال می رفت درون این پردازنده ها از فرایند ۷ نانومتری EUV (لیتوگرافی بوسیله دستگاه اشعه ماوراء بنفش) استفاده شود؛ اما Zen3 از فرایند ۷ نانومتری DUV استعمال می نرم. با این حال خواست می رود که این فرایند ساخت با مقیاس سال قبل متفاوت باشد و AMD برای تولید Zen 3 از نسخه گشایش یافته N7P مشارکت TSMC مصرف نرم.

درنتیجه، غبطه داریم تراکم ترانزیستور درون Zen 3 تفاوتی با Zen 2 نداشته باشد و همچنین امکان بهبود عملکرد IPC بین ۱۰ الی ۱۵ درصد نیز میسر شود. علاوه بر آن، فرایند ۷ نانومتری DUV بوسیله Zen 3 دستور افزایش تعداد هسته ها را می دهد و احتمالا تماشاگر پردازنده های با ۱۶ هسته برای سیستم های شوهردار و پردازنده های کارفرما متشکل از ۶۴ هسته باشیم. در هر صورت چنین محصولاتی می تواند حاجت راسته را تا ۲ سال آینده برآورده سازد.بیشتر بخوانید:توان پردازشی قدرتمندترین ابررایانه گیتی را پردازنده های AMD تأمین می کندAMD تکثیر ۲۲ درصدی را در خرید پردازنده های گرافیکی تجربه کردمشخصات ایکس باکس سری ایکس اطلاعاتی را از کارت گرافیک دوده آینده AMD رادئون رک می کندمشخصات پردازنده ی گرافیکی AMD Radeon RX مبتنی پهلو معماری Navi فاش شدخانواده ای از کارت های گرافیک متاخر AMD تاییدیه RRA را دریافت کردند